Diş Ağrısı Nedenleri

Diş ağrısının nedenleri daha ayrıntılı olarak şöyle açıklanmaktadır:

·         Dişlerin Hasar Alması

Diş ağrısının en yaygın ve en başta genel nedeni, dişin zarar görmüş olmasıdır. Örnek vermek gerekirse, dişin yontulması ya da dişlerin kırılması nedeniyle oluşan travma diş ağrısına neden olabilmektedir. Yanlış yapılan bir dolgu ya da dişin kırılması kadar diş implantları ve diş kronları da şiddetli diş ağrısına yol açabilmektedir.

·         Diş Çürümesi

Bir diğer yaygın diş ağrısı nedeni ise diş çürüğüdür. Diş çürüğü nedeniyle oluşan ağrı değişik seviyelerde hissedilebilmektedir. Çürüme nedeniyle dişin üstünde oluşan delikler, ağrının dişin altına kadar ulaşmasına yol açabilmektedir. Diş içindeki sinir ve pulpa enfeksiyonu olan apse söz konusu olduğunda ise, ağrı daha da şiddetli bir hal alabilmektedir.

·         Diş Eti Hastalıkları

Periodontal hastalıklar yani diş eti hastalıkları, diş etlerinin kızarmasına ve şişmesine yol açmaktadık. Diş etleri üzerinde meydana gelen bu belirtiler diş ve diş eti ağrısına da neden olabilmektedir. Diş etlerinde gelişen kızarıklık ve şişlikler genellikle enfeksiyonlar nedeniyle gelişmektedir. Tedavi edilmediği takdirde ise, diş etleri yukarı doğru çekilebilmekte ve dişlerin üstünü açıkta bırabilmektedir.

·         Diş Apsesi (Diş Enfeksiyonu)

Diş çürüğü nedeniyle diş savunmasız kaldığı zaman, dişin altında kalan diş kökünün ve çevre dokusunun enfekte olma olasılığı yükselebilmektedir. Enfeksiyon nedeniyle gelişen ağrı diğer dişlere de yayılabilmektedir. Bu nedenle, problemin hangi dişte oluştuğunu belirlemek zor olabilmektedir. Diş kökü ve çevre doku enfeksiyonu daha ciddi bir durumdur ve tedavi edilmediği takdirde, kemik ve doku kaybına yol açabilmektedir.

·         Diş Hassasiyeti

Kişinin sıcak ya da soğuk içecekler ve yiyecekler nedeniyle diş ağrısı yaşaması genellikle diş hassasiyetiyle ilgilidir. Bu durum çoğu zaman, dişlerin koruyucu tabakası olan diş minesinin ve diş dentininin (dişin sinirlerinin bulunduğu katman) aşınması ya da zayıflaması sonucu oluşmaktadır. Bu tabakalar zayıfladığında, sinirler aşırı soğuğa ve aşırı sıcağa karşı savunmasız kalmaktadır. Sonuç olarak da, ağrı meydana gelmektedir.

·         Bruksizm (Diş Gıcırdatma)

Diş gıcırdatma ya da bruksizm diş, çene, boyun ve ilgili kas ağrısı için oldukça yaygın bir nedendir. Dişlerin aşınmasına yol açan bu durumda, kişi genellikle gece uykusunda ya da stresli zamanlarda istemsiz olarak dişlerini sıkmakta ya da gıcırdatmaktadır. Çok şiddetli bir şekilde yapılması durumunda, hem alt hemde üst dişler hasar görmeye başlamaktadır.

·         Dişleri Çok Sert Fırçalamak

Çoğu insan dişlerini daha iyi temizlemek için çok sert bir şekilde diş fırçalamaktadır. Bu durumda, dişlere ve diş etlerine uygulanan yoğun basınç tahrişe yol açabilmektedir. Diş etlerinin kanaması ve iltihaplanması da söz konusu olabilmektedir. Sonuç olarak da, diş ve diş eti ağrıları meydana gelmektedir.

·         Yanlış Hizalanan Dişler

Yanlış hizalanmış olan dişler, diğer dişlere baskı yapabilmekte, itebilmekte ve sonuç olarak da ağrıya neden olabilmektedir. Bunlara en iyi örnek ise 20’lik dişleridir. Çoğu zaman, çene yapısından kendine yer bulamayan dişler şekilsiz ve diğer dişlere baskı yaparak çıkmakta ya da çıkamayıp diş etinin içinde kalmaktadır. Bu da, şiddetli diş ağrısına yol açabilmektedir.

·         Dental Hizalama Yöntemleri

Diş telleri, diş sabitleyicileri ve diğer dental hizalama yöntemleri, ağız içinde rahatsızlığa yol açabilmekte ve ağrıya neden olmaktadır. Oluşan bu ağrı genellikle diş hizalama yöntemlerinin uygulanmasından hemen sonra başlamaktadır ve çoğu zaman birkaç gün sonra geçmektedir. Ağrının daha uzun bir süre boyunca devam etmesi durumunda ise diş doktoru tarafından tekrar kontrol edilmesi gerekmektedir.

Dişlerle İlgili Olmayan Nedenler

Diş ağrısı bazen diş dışındaki sağlık sorunları nedeniyle de gelişebilmektedir. Diş ağrısına neden olabilecek diğer nedenlerden bazıları şunlar olabilmektedir:

Sinüs enfeksiyonları: Sinüs enfeksiyonları, sinüslere baskı yapmakta ve ağzın üst arka köşelerinde ağrıya neden olabilmektedir. Düzenli olarak sinüs enfeksiyonları yaşıyoranız, sinüs boşluklarına yakın olan dişlerde de ağrı hissedilebilmektedir.

Baş ağrıları: Küme tipi baş ağrılarının kesin nedeni bilinmemektedir, bu ağrı tipinin bazı insanlarda diş ağrılarına da neden olduğu gözlemlenmektedir.

Kalp krizi: Kalp krizinden gelen ağrı, alt çene içine de yayabilmektedir.

Diyabet: Diyabet hastalığı varsa, bu durumda kontrolsüz kan şekeri diş çürümesi riskinizi artırabilmektedir.

Viral Enfeksiyonlar: Zona, diş ağrısına neden olabilen viral bir enfeksiyondur.

Sinir Hastalıkları: Trigeminal nevralji denilen bir durum, yüzün bir tarafında keskin bir ağrıya yol açabilmektedir.

Uyuşturucu Kullanımı: Metamfetamin kötüye kullanımı diş ağrısına yol açabilmektedir.

Vitamin Eksikliği:  B12 vitamini eksikliği diş ağrısına neden olabilmektedir.

Diş Ağrısı Nedir?

Diş ağrısı, dişin içinde ve çevresinde meydana gelen ağrıdır. Bu ağrı, dişte, diş etlerinde ya da çenede oluşan problemlerden kaynaklanmaktadır. Çoğu zaman, sürekli olarak devam etmekte ya da gidip gidip geri gelmektedir. Halk arasında son zamanlarda en sık görülen diş ağrısı tipi ise, aşırı soğuk ya da aşırı sıcağa karşı dişlerde oluşan hassasiyet nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Diğer durumlarda ise, genellikle nedeni diş oyukları, diş çürümesi ya da diş kırılmalarıdır.

Diş ağrısı kişinin yemek yemesini de zorlaştırmaktadır. Kalıcı olması durumunda ise kişi günlük hayatına odaklanmakta ve görevlerini yerine getirmekte zorlanabilmektedir. Bu nedenle, dişlerde herhangi bir problem ortaya çıkmadan önce düzenli diş ve ağız sağlığına özen göstermek en doğrusu olacaktır. Bir problemin oluşması durumunda ise ilk adım bir diş hekimine görünmek olmalıdır.

Diş Ağrısı Tedavisi

Diş ağrısı nasıl geçer? Diş ağrısının tedavisi nedenine bağlı olarak değişebilmektedir. Bu durumda, diş hekimi tarafından kişinin ağzı, diş etleri ve dişleri incelenmekte, sonrasında ise uygun tedavi seçenekleri değerlendirilmektedir.

Diş ağrısının nedeni herhangi bir diş çürüğü ise, diş hekimi dişteki çürüğü çıkarıp yerine dolgu yapmaktadır. Diş ağrısı, diş pulpasında meydana gelen bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, kök kanal tedavisi uygulanabilmektedir.

Diş ağrısına yol açan diş kırıkları, diş eti hastalıkları ya da 20’lik diş gibi durumlar yine diş hekimi tarafından uygun tedavi yöntemleriyle tedavi edilebilmektedir.

Diş Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Diş ağrısı tanısı ve tedavisi için diş hekimine başvurulmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir