Ekonomi için korkutan analiz: ‘Yine zamların altında ezileceğiz’

Sözcü yazarı Murat Muratoğlu, vergi indirimlerini ve ekonomideki son gelişmeleri değerlendirdi.  Muratoğlu, “Paran yoksa cebinde vergi inmiş sana ne?” başlıklı yazısında, “Hükümet sonunda “kriz” olduğunu anladı. Onu da yanlış yorumladı! ” ifadelerini kullandı.

Yapmaz! Hikaye başka… Yıl sonu enflasyonuna göre asgari ücretli, memur, emekli, işçi maaş zamları belirlenecek. Sonrasında indirimler bitecek. Yeni yıl gelince milyonlarca kişi yeni zamlar karşısında ezilecek.

Bırak ev, araba, beyaz eşya, mobilya almayı, dar gelirlinin nefes alacak hali kalmadı. Vergi indirmenin nedir faydası, eğer cebinde yoksa parası? Bu faizlerle kredi mi çekecek? Ya sonra nasıl ödeyecek?

Sıkıntı şu ki, hâlâ tüketerek büyümeye çalışıyorlar! Güzel kardeşim, siz otomobil ve hafif ticari araçlarda vergi indirimi yaptınız mı? Yaptınız!
İyi güzel de, Türkiye’de satılan her 100 otomobilin sadece 30 tanesi yurtiçinde üretiliyor, 70 tanesi ithal ediliyor! Hesapla bakalım bu indirimden kimler kazanıyor?

Otomobilden, beyaz eşyaya, konuttan, mobilyaya büyük vergi indirimi geliyor

Keza mobilya ve beyaz eşya… Onlarda da ithal ürün çok fazla… Her halta yerli ve milli damgası yapıştıranlar “yurtiçinde üretilen ürünlere” deyip ayrı indirim yapamıyorlar.

Yapamazlar. Gümrük Birliği kurallarına aykırı… Lakin yolunu açarlar. İsteseler Türkiye’de üreten şirketlere özel düzenleme yaparlar.

Ortada doğru dürüst ne bir plan var ne bir program… Yaptıkları gelecekteki talebi öne çekmek. Fırsat olarak sunup günü geçirmek… Bugünün sorunlarını seçime kadar ertelemek…

2 ay sonra tekrar sıra gelecek zamma… Keşke ekonomiyi yönetmek bu kadar kolay olsa! Bütçe disiplinini anlattılar daha geçen hafta… Demek, kendi dediklerine kendileri bile inanmıyorsa!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir